Modernizacja systemu oświetlenia w firmie Darstal Sp. z o.o. w Nowym Kisielinie


Darstal Sp. z o.o. to firma ze 100% polskim kapitałem, zlokalizowana na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo Technologicznego w Nowym Kisielinie, koło Zielonej Góry. Specjalizuje się w obróbce odlewów żeliwnych i staliwnych, tak zwanych „dużych” – o masie do 20 ton. Firma świadczy swoje usługi dla zakładów z Niemiec, Polski i Szwecji.

Kluczowe wartości modernizacji:
 • Dotychczasowy pobór mocy przez oprawy sodowe wynosił 19,8 kW/h:

  101 szt. x 133,4W + 34 szt. x 185W = 19,8 kW

  (podano rzeczywisty pobór energii przez oprawy sodowe).

 • Po modernizacji pobór mocy opraw LED GX spadł do 5,8 kW/h:

  43 szt. x 61W + 28 szt. x 115W = 5,8 kW

 • Oszczędność na zużyciu energii: 70,4%,
 • Zmniejszenie poboru energii o: 13,9 kW/h.
 • Zwrot kosztów inwestycji: 1,5 roku.
Korzyści z eksploatacji opraw LED GX:
 • Natężenie światła wzrosło do 500 lx w obszarach objętych montażem dokładnym i szlifowaniem oraz do 150 lx w obszarach komunikacji.
 • Odporność opraw na trudne warunki pracy, w tym na mgłę olejową.
 • 5 lat gwarancji.

Zdjęcia przedstawiają porównanie opraw sodowych i opraw LED GX Line, wykonane podczas wymiany oświetlenia w Darstal.
Po jednej stronie nawy świecą oprawy LED GX Line, a po drugiej stronie stare oprawy sodowe.

Potrzeby i wymagania Klienta

Propozycja modernizacji oświetlenia spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony Klienta ze względu na chęć poprawy warunków pracy w obszarach szczególnie wrażliwych, takich jak śrutowanie, szlifowanie i montaż. Klient potrzebował opraw wykonanych na bazie odlewu aluminiowego, które wytrzymają trudne warunki przy obróbce żeliwnej i staliwnej oraz będą charakteryzowały się długą żywotnością

Projektowanie oświetlenia LED w hali obróbki

Naszym zadaniem było precyzyjne doświetlenie obszarów objętych pracami dokładnymi do poziomu 500 lx z jednoczesnym doświetleniem komunikacji do poziomu 150 lx, które razem stanowią o całości hali. Ważnym aspektem tego projektu było pozostawienie instalacji elektrycznej w obecnym położeniu oraz zastosowanie opraw odpornych na mgłę olejową. Zdecydowaliśmy się użyć dwóch rodzajów opraw liniowych - GX Line 120 i GX Line 60, z soczewką o wąskim kącie rozsyłu światła – 60 stopni. Oprawy GX Line wyposażone są w szybę hartowaną, co ma szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa pracy w tego typu zakładach.

Realizacja modernizacji oświetlenia w hali obróbki

Zgodnie z założeniami z projektu w miejsce opraw świetlówkowych trafiły oprawy liniowe LED GX Line podnosząc natężenie światła do oczekiwanych wartości. Inwestycja spotkała się z dużą aprobatą ze strony pracowników firmy Darstal, gdyż znacząco podniosła ich komfort i bezpieczeństwo pracy.