Modernizacja systemu oświetlenia w hali widowiskowo-sportowej w Sulechowie


Sala sportowa w Szkole Podstawowej nr 3 to jedno z ważniejszych miejsc w Sulechowie. Poza codziennymi zajęciami z wychowania fizycznego, odbywa się tam większość imprez sportowych i wydarzeń kulturowych. Do 2015 roku w hali rozgrywane były mecze pierwszoligowego zespołu siatkarek Zawiszy Sulechów.

Kluczowe wartości modernizacji:
 • Dotychczasowy pobór mocy przez oprawy sodowe wynosił 14,5 kW/h

  33 szt. x 440W =14,5 kW/h

  (podano rzeczywisty pobór energii przez oprawy sodowe).

 • Po modernizacji pobór mocy opraw LED GX spadł do 6 kW/h

  44 szt. x 136 W = 6 kW/h.

 • Oszczędność na zużyciu energii: 58,8%,
 • Zmniejszenie poboru energii o: 8,5 kW/h.
 • Zwrot kosztów inwestycji: 2 lata.
Korzyści z eksploatacji opraw LED GX:
 • Natężenie światła w Sali gimnastycznej wzrosło niemal dwukrotnie.
 • Wyeliminowano koszty związane z serwisem opraw.
 • 5 lat gwarancji.
Potrzeby i wymagania Klienta

Klient zdecydował się na modernizację oświetlenia ze względu na duży pobór energii elektrycznej przez oprawy sodowe, ich powtarzającą się awaryjność oraz słabą wydajność. Ze względu na zbliżający się termin rozpoczęcia roku szkolnego, Klient poszukiwał producenta opraw oświetleniowych LED, który podejmie się kompleksowej realizacji inwestycji, polegającej na dostawie i montażu opraw LED oraz wymianie oświetlenia awaryjnego, w bardzo krótkim terminie. Warunkiem dopuszczenia naszej firmy do prac montażowych było zapewnienie Klienta o tym, że nowy, drewniany parkiet, którym pokryta była podłoga sali gimnastycznej, pozostanie nieuszkodzona. Spełniliśmy postawione wymagania, a wykonane wcześniej testy naszych opraw LED GX dodatkowo przekonały Klienta do podpisania umowy z Solar Technics.

Projektowanie oświetlenia LED w hali widowiskowo-sportowej

Przystępując do projektowania skupiliśmy się nie tylko na ograniczeniu mocy opraw, ale także zdecydowanie zwiększyliśmy natężenie światła na sali gimnastycznej oraz poprawiliśmy równomierność oświetlenia. Z uwagi na wysokość zawieszenia opraw zastosowaliśmy oprawę LED GX-135H, której dodatkowym atutem przy halach sportowych jest klosz wykonany z plexi, wysoce odporny na uderzenia – IK09.

Realizacja modernizacji oświetlenia sali gimnastycznej nowoczesnymi oprawami LED

Od momentu podpisania umowy do końca realizacji zadania minęły zaledwie 4 dni, w trakcie których dokonaliśmy demontażu 33 opraw sodowych o mocy 400 W i montażu 44 opraw LED GX-135H o mocy 136 W każda. Podczas instalacji wykorzystano istniejącą instalację. Klient zdecydował się również na rozbudowę systemu oświetlenia awaryjnego.